چرخه معیوب عرضه و تقاضا در بازار مسکن - خانه نما مرجع معرفی سازندگان معماران و مشاوره
بازار مسکن

چرخه معیوب عرضه و تقاضا در بازار مسکن

کارشناسان معتقدند تازمانی که عرضه و تقاضا در بازار مسکن متعادل نشود رونق به بازار باز نمی‌گردد و از این‌ور چشم انداز مثبتی برای این بخش پیش بینی نمی شود.

منوچهر بهرویان،کارشناس مسکن و استاد دانشگاه در خصوص آمار رشد ۸.۴ درصدی ملک نسبت به سال گذشته گفت: در بازار ملک تحرکاتی صورت گرفته است و این امر حقیقت دارد اما هنوز از ایده آل ها بسیار فاصله داریم.

وی ادامه داد: در طول ۱۲ ماه این مقدار رشد نه تنها زیاد نیست بلکه بسیار اندک است چراکه اگر این رقم را به ۱۲ ماه تقسیم کنیم به رقمی زیر یک درصد در ماه می رسیم و این میزان رشد غیر قابل قبول است.

کارشناس خربد و فروش ملک تصریح کرد: طبق آمار ثبت احوال سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج اتفاق می افتد  که این به معنی این است که ما سالانه حداقل به این تعداد مسکن نیاز داریم اگر طلاق  را هم در نظر بگیرید این مقدار افزایش پیدا خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در مقایسه با سایر کشورها عمر مفید خانه ها ۳۰ تا ۴۰ سال است در

حالی که  در کشورهای توسعه عمرخانه ها حتی به بیش از ۱۰۰ سال می رسد.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: متاسفانه اهمال کاری ها و عدم توجه به سکونت مردم در وزارت مسکن باعث شده است تا این معضل به وجود آید؛ تقاضا برای خرید ملک زیاد است اما مردم قدرت خرید ندارند، پروژه های مسکن تکمیل نمی شود و وزارت خانه اهمیتی آنچنانی به این موضوع مهم نمی دهد کما اینکه در مسکن های انبوه نظیر پرند و … حتی توجهی به زیر ساخت ها و نیاز های اولیه مردم نشده است.

وی افزود:وزارت مسکن باید نرخ بهره وام مسکن و طول مدت بازپرداخت آن را کاهش دهد در کنار اینکه پروژه های ساختمانی را به سرانجام رسانده، تحویل مردم دهد.

بهرویان در خصوص آینده بازار ملک اظهار داشت: تا دوسال آینده منتظر انفجاری در بازار تقاضای ملک باشید و اگر مسئولین امر به این قضیه توجه نکنند خطرات جدی در زمینه مسکن خواهیم داشت و مصالح ساختمانی افزایش بی سابقه ای خواهند داشت و حتی  شاید مجبور به واردات خانه های پیش ساخته از سایر کشورها شویم.

همچنان بازار مسکن بوی رکود می دهد

در ادامه سید مهدی صادق از دیگر کارشناسان میلک نیز گفت: مساله رکود بازار مسکن بی ارتباط با کاهش اشتغال، درآمد و قدرت خرید خانواده ها نیست.

وی ادامه داد: بدلیل ساخت بی رویه ساختمان ها طی سالیان گذشته تعادل عرضه و تقاضا در بازار به هم خورد.

این کارشناس ملک با اشاره به رکود ادامه دار بازار ملک، گفت: در شرایط کنونی نیاز به خانه وجود دارد اما تمایل برای خرید آن نیست.

صادق در ادامه با اشاره به آمارهای رو به رشد معاملات واحدهای مسکونی که به تازگی انتشار پیدا کرده است، گفت: یکی از علل افزایش تقاضا آن است که بسیاری از افراد که به تهران هجوم آورده اند و شغل های کاذبی دارند متقاضی خانه هستند و همین امر سبب شده که آمار معاملات ملک به مراتب بیشتر شود.

خلاصه مقاله
نام مقاله
چرخه معیوب عرضه و تقاضا در بازار مسکن
چکیده مقاله
منوچهر بهرویان،کارشناس مسکن و استاد دانشگاه در خصوص آمار رشد ۸.۴ درصدی مسکن نسبت به سال گذشته گفت: در بازار مسکن تحرکاتی صورت گرفته است و این امر حقیقت دارد اما هنوز از ایده آل ها بسیار فاصله داریم.
نویسنده
نام منتشر کننده
خانه نما
لوگو منتشر کننده