معمار اوژن آفتاندلیانس - خانه نما مرجع معرفی سازندگان معماران و مشاوره
معمار اوژن آفتاندلیانس

معمار اوژن آفتاندلیانس

معمار اوژن آفتاندلیانس معمار ایرانی – ارمنی در سال ۱۲۹۲ در شهر تبریز متولد شد.

ایشان دوران تحصیلی خود را در تبریز و سپس تهران گذراندند و پس از اخذ دیپلم ریاضی در مدرسه دارالفنون شهر تهران برای ادامه تحصیل به کشور فرانسه و شهر پاریس مهاجرت نمودند.

اوژن آفتاندلیانس در مدرسه هنرهای زیبایی پاریس مشفول به تحصیل شدند و  موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد رشته معماری از این دانشگاه شدند.

وی بعد از اتمام تحصیل ، علیرغم تمام پیشنهاداتی که در کشور فرانسه و دانشگاه های پاریس داشت به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد. ایشان تا سی سال به تدریس در این دانشگاه ادامه دادند.

معمار اوژن آفتاندلیانس علاوه بر تدریس به فعالیت های معماری و ساخت و ساز نیز مشغول بودند و بناهای باشکوه و ماندگاری را طراحی و اجرا نمودند.

برخی از سازه های معمار اوژن آفتاندلیانس:

طراحی و اجرای کلیسای سرکیس مقدس

طراحی و ساخت تالار فرهنگ

طراحی و ساخت تالار وحدت

ساخت موزه مردم شناسی ایران

دبیرستان نوربخش تهران

مرمت و بازسازی کاخ های مهمی همچون ماخ سعد آباد، کاخ فرح آباد، کاخ نیاوران و کاخ بابل

موزه کلیسای وانک در اصفهاتن

سینما فلسطین

و نخستین ساختمان فرودگاه مهر آباد

معمار اوژن آفتاندلیانس به خاطر طراحی و ساخت کلیسای سرکیس موفق به دریافت شان عالی از سوی جاثلیق ارمنیان حوزه کیلیکه گردید.

ایشان سرانجام  در سال ۱۳۷۶ در کشور آمریکا درگذشتند.

خلاصه مقاله
نام مقاله
معمار اوژن آفتاندلیانس
چکیده مقاله
معمار اوژن آفتاندلیانس معمار ایرانی – ارمنی در سال ۱۲۹۲ در شهر تبریز متولد شد.ایشان دوران تحصیلی خود را در تبریز و سپس تهران گذراندند و پس از اخذ دیپلم ریاضی در مدرسه دارالفنون شهر تهران برای ادامه تحصیل به کشور فرانسه و شهر پاریس مهاجرت نمودند. معمار اوژن آفتاندلیانس در مدرسه هنرهای زیبایی پاریس مشفول به تحصیل شدند و موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد رشته معماری از این دانشگاه شدند.
نویسنده
نام منتشر کننده
خانه نما
لوگو منتشر کننده